kH
Soru Sahibi
17 Eylül 2018 10:09

kaygı-kaygı

Merhabalar doktor bey 3 aylık bebeğimiz var. Test yaptırdık dawn sendromu teşhisi konuldu. Ancak bebeğimiz oldukça sağlıklı gorunuyor. Yasitlarina göre gelişimi bir ay önde gidiyor. Biz yakin çevremize testin olumlu çıktığını söyledik. Testin olumsuz çıktığını söylemek istemedik. Çünki saglikli gorunen bebegimize hep olumsuz sözlerle yaklaşıp bizi ümitsizliğe sevk edeceklerini düşündük. Bu adımı atmamızı nasıl yorumlarsınız?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Kl. Psk. Furkan Kartal KAYA
Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Burada 2 tür cevap vermek isterim hem kişisel hem psikoloji uzmanı olarak çünkü yaşadığınız süreçte neden niçini sorgulamak doğru değil. Kişisel açıdan baktığımda belki de sizin gibi yapardım. Çünkü bu durumu kabullenmek istemeyebilir ya da insanların daha olumsuz etkilemesi tehlikesi bu yola sevk edebilirdi. Ama profesyonel yorum isterseniz: Down Sendromu erken yakalamak çok önemli özellikle anne karnında. Bilmeyenler için sizin vasıtanızla Down sendromu açıklamak iyi olacaktır. 23 çift kromozomla nesilden nesile taşınıyor ancak 21 no'lu kromozomun iki yerine üç adet olması sonucu fetusta oluşan anormalliklere Down Sendromu denilir. İleri anne ve baba yaşı en sık rastlanan neden olmakla birlikte kromozomları etkileyen dış faktörlerin( röntgen ışınları, manyetik alanlar, bilinçsiz ilaç kullanımı vb.) giderek yoğunlaştığı günümüzde genç çiftlerde de azımsanmayacak oranda Down Sendromlu bebeklere rastlanmaktadır. Hatta yapılan araştırmalarda *** *** ** bebekten 1'inde çıkmakta olduğu bilimsel bir gerçektir. Çevreye paylaşma konusuna gelince bu durumu şöyle açıklamak daha doğru olacaktır. Gördüğüm ve çalışma şansım olan bir çok down sendromlu çocuk var onları görünce detaylı bir araştırma yapmıştım ve genelde zeka puanı 80'e yakın olan gruplar mümkün olduğunca normal yaşıtlarıyla aynı koşullarda bulundurulması bir çok makalelerde vurgulanıyordu.. Ancak zeka puanı düşük olanlar ve diğer sağlık sorunları olanlar özel bakım ve farklı davranış gerektirir. O yüzden destekleyici ve iyi bir takip size yol haritası gösterecektir. Bununla ilgili Bir çok kuruluş ve etkinlikler olduğunu biliyor ve duyuyorum. Hatta İstanbul'da ziyaret ettiğim Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği (ADER) desteklediği: http://www.downcafe.org/ ,http://www.milliyet.com.tr/down-sendromlu-genclerin-umut-kaynagi-istanbul-yerelhaber-*** *** **/ adresleri bunlara sadece bir örnektir. Mevlana'nın dediği gibi "Her şeye canını sıkma ey gönül! Ne bu dertler kalıcı, ne bu ömür." Doktor Sitesi üzerinden veya kurum üzerinden her zaman çekinmeden ve endişeye kapılmadan sorularınızı sorunuz asla yalnız değilsiniz. Mutlu ve Umutlu günler dilerim.

20 Eylül 2018 12:21