yn
Soru Sahibi
25 Şubat 2019 23:25

kawasaki ve HSP

Merhaba Zübeyde Hanım, Tokat'ta görev yapan bir uzman hekimim. 4.5 yaşındaki oğlum 24 aralık 2018'de Kawasaki vasküliti tanısı ile IVIC aldı,aspirin kullandı. 3 aydır kardiyoloji takibindeyiz,çok şükür komplikasyon gelişmedi, 14 şubatta aspirini kestik. Her iki bacakta dün başlayan döküntüleri bugün HSP olarak değerlendirildi. Her iki vaskülitin arka arkaya geçirilmiş olması rastlantısal olabilir mi, altta yatan bir neden aramak gereklimi? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zübeyde Gündüz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Geçmiş olsun Nagihan Hanım. Rastlantısal olma ihtimali yüksek. Ancak FMF mutasyonu taşıyan çocuklarda vaskülit gelişme riski daha yüksek. Bu nedenle bir MEFV analizi yaptırmanızı öneririm. Tekrar geçmiş olsun

26 Şubat 2019 09:08