BS
Soru Sahibi
9 Aralık 2014 18:48

kan uyuşmazlığı

Merhaba doktor bey benim kan grubum a rh negatif. Ben su anda gebeyim ve birkac yıl önce bir hasta için kan vermiştim ardindan bana herhangi bir bir işlem uygulanmadi bu durum uyuşmazlık açısından sorun oluşturur mu

4 cevap
Cevaplar (4)
Doç. Dr. Ayla Üçkuyu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Seda hanım, sizin Rh negatif grupta kana sahip olmanız nedeniyle eşiniz eğer Rh pozitif ( A, B veya 0 olması farketmez) ise kan uyuşmazlığı söz konusu olabilir. Bu durum var ise koruma amacıyla gebeliklerinizde uyuşmazlık iğnesi yapılması gerekir. Bu iğne yapıldığı takdirde bir sorun yaşamazsınız. Sizin kan vermeniz ile ilgili bir durum yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

9 Aralık 2014 20:49
BS
Soru Sahibi

evet eşim pozitif ve bizde kan uyuşmazlığı var. ben 37.haftamdayım daha önce 3 kez ara ara kanama nedeniyle toplam 3 kere rhogam iğnesi yapıldım. 39 . haftamda sezaryan olacağım inşallah doğuma kadar olan sürede tekrar kanama yaşarsam iğne olmam tekrar gerekir mi doktor hanım. Şimdiden teşekkür ederim

9 Aralık 2014 22:16
Doç. Dr. Ayla Üçkuyu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Seda hanım, yapılan bir uyuşmazlık iğnesinin koruyucu etkisi yaklaşık 12 hafta devam eder. Ancak doğum ve sezeryen anı gibi kan geçişinin fazla olduğu durumlar için (ki doğduğunda bebeğin kan grubu belli olaca için bebek eğer Rh pozitif kan grubuna sahipse) tekrar dozu yapılması yararlı olabilir. Buna hekiminiz karar verir. Sağlıklı günler dilerim.

10 Aralık 2014 06:03
BS
Soru Sahibi

Cok teşekkür ederim ben birsey daha belirtmek istiyorum ben iğnelermi 8 14 ve 25.haftanda yapildim su an 37.haftafayik yani 12 hafta olan koruma suresi dolmuş oluyir.sormak istediğim asıl soru doguma kadar herhanhi bir vajinal kanama durumunda tekrar bir diz daha mi vurulmam gerekiyor yoksa dogumdann sonra bebegin kan grubuna bakilp mi belli olacak

10 Aralık 2014 10:55
Doç. Dr. Ayla Üçkuyu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Kanamanız olursa bir doz daha yapılmalı. O durumda doğumda yapılmaz (doğum çok yakın olduğu için. ). Değilse doğumda bebek + ise yapılir.

10 Aralık 2014 11:01
BS
Soru Sahibi

Tamam cok teşekkür ederim.

10 Aralık 2014 11:45
Doç. Dr. Ayla Üçkuyu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Rica ederim. Sağlıkl gebelikler dilerim.

11 Aralık 2014 07:02