YG
Soru Sahibi
16 Ekim 2021 02:16

Kadın dogum

Hocam bana polikistik over sendromu teşhisi koyulmuştu doğum kontrol hapına başlamıştı doktor pandemi çıkınca bıraktım gidemedim gitmem gerekir mi ilerde bana bi zararı olur mu tedavi olmasam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1. PCOS tanısı doğru mu bilmiyorum. 2. Tanı doğru ise bile tedavisi doğum kontrol hapı değildir. Türkiye’de her konuda olduğu gibi tıp biliminde de insanlara yeterince ve zaman vererek değerlendirme artık yapılmıyor. Kolaycılık, geçiştirme, baştan savma, hastayı dinleyip, ona dokunup muayene etmek yerine bol miktarda gereksiz test isteme, muayene bile etmeden ultrason yapma bir alışkanlık haline gelmiştir. Abartılı şekilde ve gereksiz tetkiklerle araştırılan, tesadüfen bulunan, hastalıkla ilgisi olmayan bulguları hastalık kabul edip abartılı ve gereksiz yere takip, tedavi hatta bazen ameliyat etmek bugünkü Türk tıbbının handikaplarıdır. Nedeni bilgisizlik ve deneyimsizlik değilse ticaridir. Bu kapsamda her adet düzensizliği olan ergen, genç kız ve kadına ultrasonla bakıp polikistik over tanısı koymak bir hekimlik hastalığıdır. Ultrasonda polikistik over görünümü bir hastalık değildir. Çoğu kız ve kadının yumurtalık görünümü böyledir ve hiçbir anlam taşımaz. Polikistik over sendromu ise hormonal ve metabolik bir hastalıktır ve önemlidir. Ergenlerde doğal olarak PCOS benzeri bulgular olduğu için bu tanı konulamaz. Yirmili yaşlardan sonra, ancak, ciddi boyutta yüz, çene, meme etrafı ve arası, sırt, göbek altı, bacak üst iç kısımlarında artan bir kıllanma, cilt yağlılığı, sivilcelenme, kilo fazlalığı ve özellikle adet gecikmeleri varsa PCOS tanısı düşünülür. Açlık kan örneğinde testosteron (tercihan serbest testosteron), insülin, 75 gm glukoz sonrası şeker yüksekliği, bazı olgularda 17 hidroksi progesteron yüksekliği tanıyı kesinleştirir. Mutlaka TSH ve prolaktin değerleri de bilinmelidir. Özetle doktorların sende polikistik over var denenlerin, etrafta bende polikistik over var diye gezenlerin çok azında gerçekten PCOS vardır ve tedavisi tıbbi tedavi ile çok kolay ve başarılıdır. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere ((Polikistik Over Sendromu (PCOS) nedir – ne değildir? Haziran 3, 2017 ; Ergenlerde normal ve anormal adet düzeni tanımı ve PCOS tanısı. Ekim 17, 2018 ; Polikistik Over Sendromu – yine, yeniden. Nisan 21, 2019) ulaşabilirsiniz.

16 Ekim 2021 19:50