GE
Soru Sahibi
17 Mart 2021 09:27

Kabızlıkta makatta kasılma ve acı

Merhabalar hocam. 1 ay kadar önce annem kadın doğum uzmanina sistosel ameliyati oldu. Makatin cevresinde biriken az miktardaki deri parcalari da hafif toparlandı. Makatin dış kenarina 3 4 tane dikiş atıldı. Ameliyat sonrası dışkılamada hiçbir sıkıntı ağrı vs olmadı. 3 hafta sonunda dikişler düşünce annem bir kabızlık geçirdi. Makatinda cam batması gibi bir şey olduğunu ve tam ikinirken makat kaslarının kasılıp kapandığını soyledi. Taşlaşmış dışkıyı lavman ile bile parmağını kullanarak çok zor çıkarabildi. Dışkı yumusaticilar zeytinyağı vs kullandık ama bı kere katı beslenmeye bile gelmeden 1 hafta sonra aynı problem yine yaşandı. Yine lavman yaptık ve sert dışkıyı parmağıyla parcalayarak alabildi. Anuflex, procto gvyenol vazelin sürdük o bölgeye. Tekrar yaşanmasından ve tekrar o ameliyat sürecini yaşamaktan çok korkuyoruz. Makata krem yardımı ile bir baş parmak girebiliyor. Normal dışkıda hiçbir problem yok kalın ve normal bir şekilde çıkıyor. Sadece kabızlıkta bu problem oluyor. Biraz kanama ve akıntı da oldu ama bı iki defa oldu. Ameliyatsız tedavi mümkün müdür. Henüz erken evrede olduğunu tahmin ediyoruz. Saygılar...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Muhtemelen geçirdiği cerrahi sonrası bağırsak hareketlerinde yavaşlama ile bu sıkıntılar ortaya çıkmış olabilir Elif hanım. Sert dışkılama sonucunda da makat bölgesinde çatlak meydana gelebilir. Bu aşamada diet, sıcak duş uygulamaları ve posa takviyesi ile sorun çözülebilir. Sürecin devamı durumunda bir hekim tarafından değerlendirilmenizde fayda olacaktır. Sevgiler... Dr. Sezai Leventoğlu

22 Mart 2021 08:59