ya
Soru Sahibi
2 Ocak 2021 22:55

Kabizlik sorunu

Hocam merhabalar 2 yaşında kizim 8. Ayindan itibaren kabizlik sorunu yaşıyor pişik olduktan sonra başladı çocuk doktoru cocuk cerrahi ve gastroenteroloji doktoruna götürdük kimi lavman verdi kimi fitil ama daha da kötü oldu sonradan anladik hepsi bir korku bıraktı dulcasoft kullaniyorduk ama 3 aydır artik oda kar etmiyor anladik ki kendisi yapmamak icin direniyor bazen haftada 1 bazen de 2 gunde bir yapıyor belli olmuyor bi tahlil bi film gibi seyler cekilmedi ne yapicagimizi bilemiyoruz duzelir diye bekliyoruz ama duzelecegi yok yemek bile yemiyor artik bu duramda size mi getirsem yoksa psikologa mi götürsem bilemedim ne olur bana bi yardımcısı olursaniz cok memnun olurum iyi calismalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Kabızlık maalesef birçok çocukta uzun sürmekte, korku nedeniyle kaka tutma davranışı geliştirmekte, bu davranış kabızlığı kronik hale getirmektedir. Bazen çocuk psikiyatri uzmanına da ihtiyaç duyabilmekteyiz; bu tedaviye uyum ve çocuğu ikna açısından önemlidir. Beslenmenin düzeltilmesi ve ilaçların değiştirilerek uzun süreli kullanılması gerekir. Tabi ki kabızlığa neden olabilecek hastalıklar açısından da bazı tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

11 Ocak 2021 12:44