AH
Soru Sahibi
2 Ocak 2016 19:21

İNTERNAL HEMOROİD

KOLONOSKOPİ VE ELİZA Merhaba hocam, makattan kanama şikayetiyle doktora gittim. kolonoskopi ve eliza yaptırdım sonuçlar aşağıda ANAL İNSPEKSİYON VE REKTAL TUŞE NORMAL İDİ. KOLONOSKOPLA GİRİLDİ.REKTUM,SİGMOİD KOLON,İNEN KOLON , ÇIKAN KOLON, ÇEKUMDA MUKOZA VE LÜMEN NORMAL İZLENDİ. ANAL BÖLGENİN İNCELEMESİNDE İNTERNAL HEMOROİDLER İZLENDİ. BİYOPSİ : ALINMADI. TANI: İNTERNAL HEMOROİDLER NORMAL KOLONOSKOPİK BULGULAR. ELİZA SONUCU: HBsAg: 0,442 Anti HIV: 0,28 Anti HCV: 0,064 Anti HBs : <2 Doktor, daflon 500 mg 2x1, proctolog sup 2x1, Anestol pomad 3x1, X-M 20 mg 1x1 bu ilaçları 2 ay boyunca kullan ve sonra kontrole gel dedi. 10 gündür kullanıyorum hala makattan kan gelmeye devam ediyor ve daha cok geliyor. Ama doktora gitmeden agri oluyordu. simdi agri yok kan daha fazla. Doğuda olduğumuz için bir yere de gidemiyoruz. Ne yapalım bir öneriniz var mı. Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Hemoroidal hastalık çok yaygın, ve temel sıkıntı Hakan bey. Bu sorunun tam tanımlanması ve uzamadan en kolay tarzda çözülmesi için uzman merkez (proktoloji) ve hekimlere ulaşılması tek seçenek. Hastalar ve hatta çoğu hekimler hemen bütün anal hastalıkları hemoroid olarak tanımlama eğiliminde. Halbuki hemoroid gerçekten olsa dahi eşlik eden başkaca patolojilerin atlanmaması lazım. Biz hastalarımızı diet ilkeleri, dışkılama alışkanlıkları, bazı egzersizler ve lokal bakımlar konusunda eğiterek de tedavi başarısını yükseltiyoruz. Hemoroidal hastalıkta yaklaşım bir bütündür ve doğru ve tam uygulandığında süratle iyileşme sağlanır. İnternet sayfamızda da özetlenen band ligasyonu, infrared, vs. ayaktan ve ağrısız yöntemler de gerektiğinde ustalıkla uygulandığında çok az sayıda hastada ameliyat gerekmektedir. Sorunu bazı krem ve fitillerle halletmeye çalışmak hemen hiçbir vakada kalıcı çözüm sağlamaz. Cerrahide hiçbir şey basit değildir, beceri ve titizlik gerektirir. Amacımız sorunun hızla ve kalıcı olarak çözümlenmesi ve bir yan etki oluşturulmamasıdır. Ameliyat kaçınılmaz ise bunun klasik cerrahi tarzında değil, ultrasonik dissektör gibi gelişmiş teknolojiler kullanarak yapılmasını tercih ediyoruz ki ameliyat sonrası iyileşme süratli ve sorunsuz olsun. Öncelikle değerlendirilmeniz ve doğru stratejinin belirlenmesi önemli. Bana ulaşma şansınız varsa sizi değerlendireyim, yoksa yaşadığınız şehirde proktoloji alanında uzman bir hekim bulmaya çalışın. Bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. Dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenin. Sevgiler... Doç. Dr. Sezai Leventoğlu www.colo-proctology.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (*** *** ** (Asistan Gül hanım mobil tel) (*** *** ** (kişisel cep)

12 Ocak 2016 22:53