12 Aralık 2021 00:02

İnferbilite

8 aydır 2.çocuk için uğraşıyoruz olmuyor yumurta olşuyor çatlıyor eşimde sorun yok bu ay 9. Ay olacak yaş 37 girdim 1 hafta önce rahim filmi çekildi rahim filminde herşey güzel temiz çıktı. Bu ay rahim filmiyle zaman kaybetmemek için klomen kullandık Bugün yumurta takibi için vajinal ultrasonda istmosel saptandı Rahim filminde görülmedi filminden 7 gün sonra vajinalultrasonda görüldü doktora boyutu ne sorduğumda kalın dedi 8 aydır çocuk olmamasının nedeni istmosel olabilir Mi adet olursan 3. Günü gel belki hiperoskopi ile düzeltilir dedi şimdi hocam 1-istmosel nedir vajinaultrasonda sezeryandan beri kaç kez bakıldı görülmedi şimdi nasıl görüldü 2- istmosel gebeliğe engel mi ? 3- histeroskopi ile düzeltilebilir mi? Rica etsem cvplar mısınz..

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Alkılıç
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba istmosel daha önceki sezaryen kesinizin iyileşme hattında oluşan patolojik keseciktir. içi dolu olmadığında görülmeyebileceği için mensturel döngünüzün her döneminde ultrasonda farkedilmez. Bu durum gebe kalmanıza kesinlikle engel değil. Ancak gebelik ilerledikçe rahmin o bölgeden incelmesine sebep olabilir bu nedenle büyüklüğüne göre gebelik öncesi tedavi edilmesi iyi olacaktır. Histeroskopi ile bu durum düzeltilebilir fakat sonrasında gebe kalabilirsiniz demek yanlış olur çünkü gebe kalamamanızın sebebi bu durum değil. Başka bir sebep varsa mutlaka onu arastırmak gerekir. Sağlıklı günler dilerim

14 Aralık 2021 08:39