ÇG
Soru Sahibi
30 Ekim 2020 00:26

İltihaplı romatizma

Değerli Hocam, dizlerimde yanma hissinde ağrı, ağrıyan bölgede kızarıklık ve altlarında şişlik oluşuyor.. Köprücük kemiğimde de hafif şişlikle birlikte ağrı belirdi. Bazende dirseklerde ağrı oluyor. ANA, ANCA, EANCA-C, EANCA-P, RF, Sedimantasyon, Crp ve röntgenlerim temiz... Hocam iltihaplı romatizma olma ihtimalim hala var mı acaba ?

9 cevap
Cevaplar (9)
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

d vitamini baktırın ve b12. doktorunuza behçet ve sarkoidoz olup olmadığınızı sorun lütfen.

30 Ekim 2020 08:07
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam teşekkür ederim. Sarkoidoz un spesifik bir tanı yöntemi tahlili var mıdır ?

31 Ekim 2020 00:24
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

anjiotensin dönüştürücü enzim . kan tahlili ile bakılır

31 Ekim 2020 10:26
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam, kalça bölgemde kırmızı svilce benzeri döküntüler oluştu yaklasık 2 haftadır, bu şikayetimi diz ağrılarımın olduğu zaman farkettim.. dizlerimde ara ara hala ısınma yanma ve kızarma oluyor. HLA-B 27: negatif HLA-B5 (51) : negatif HLA-B5 (52) : pozitif Kriyoglobulin : negatif Anti CCP (Elisa) : 2 Değerli hocam sizce B5 pozitifliği neyi gösterir ?

6 Kasım 2020 00:12
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

behçet hastalığınız var. tedavinize başlayın

8 Kasım 2020 06:37
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam, behçet hastalığı tehlikeli midir ? Bu hastalık sosyal yaşamdan gündelik hayattan gebelikten bir işte çalışmaktan alıkoyan bir hastalık mıdır ?

8 Kasım 2020 18:10
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

yok canım çok kolay tedavi edilen sıradan bir hastalık

9 Kasım 2020 19:52
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam görünmüş olduğum hekim, tahlillerimin temiz çıktığını söyledi,kendimde takip ettim e-nabızdan. son olarak MR çektirdi. Oda çıkınca konusalım dedi. Fakat ben bir tedavi başlayacağım dedi, e-nabıza girdiğimde günde 5 haftada 1 ilaç yazılmış... Bunları zaten içmeye çalışırken mide kanamasından ölmez mi insan

15 Kasım 2020 16:45
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

mide koruyucu yazmıştır. korkma

15 Kasım 2020 20:45
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam MR'da her iki dizin raporunda, " Diz ekleminde minimal efüzyon izlenmektedir" yazıyor. Bir diz raporundada "Femur lateral kondilde kompakt kemik adası vardır" yazıyor. Bu bir tümör müdür hocam ? Tehlikeli birşey midir ?

18 Kasım 2020 02:47
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Tabi ki hayır. Küçük bir kemik. Herkeste var

19 Kasım 2020 21:23
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam, göz ve cilt muayenelerim yapıldı, behçet için paterji testi yapıldı. Fakat üveit gecirmediğim, ve paterji testim negatifti. döküntülerimin sadece kalça bölgesnde olması sebebiyle kıl kökü iltihabı olduğu söylendi... hocam mr da ki minimal efüzyon için, plaquenil 200 mg sabah akşam kullanmam söylendi. Sizce bu iltihap gecici midir ?

21 Kasım 2020 22:11
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Muayene etmeden söylemek zor ama çoğu zaman geçici değil kalıcıdır. Plaquenil çok hafif bir ilaç olup genelde çok fayda eder

22 Kasım 2020 07:43
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam plequenil kullanırken, estetik yüz dolgu işlemi, cilt bakımı,dermapen (iğne ile cilt altına vitamin) gibi işlemler yaptırılabilir mi herhangi sakıncası olur mu ?

27 Kasım 2020 11:28
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

olmaz yapılabilir

27 Kasım 2020 20:45
ÇG
Soru Sahibi

Değerli hocam 1 aydır sabah aksam plequenil kullanıyorum, bazen çarpıntı yapıp geçiyor, bazı yerlerde kalp krizini tetiklediğini duydum sizce bu ilaç tehlikeli midir ? Bu yan etki sebebiyle ilaç değişimi istemeli miyim doktorumdan

23 Aralık 2020 22:04
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

plaquenil kalp krizi riskini azaltır. koruyucu etkisi vardır. doktorunuz ne derse o

24 Aralık 2020 07:54