KG
Soru Sahibi
19 Aralık 2015 23:02

idrar tahlili

hocam merhabalar.11 aylık kızım faranjit geçiriyor.doktor bey idrarıda kokuyor tahlili yapalım dedi.sonuçta kontaminasyon düşünüldü yazıyor...sonuçlarını yorumlayabilirmisiniz antibiyotik kullannıyoruz şuan..kontimasyon ne demek..teşekkürler hocam.. *** *** ** Tahlil Sonuçları Tahlil Adı Sonuç Birim Min - Max ----- İdrar Kültürü ---------- -------------------- ----------------- -------------------- İdrar Kültürü Kontaminasyon düşünü ----- İDRAR (Otomatik)(Dirui H -------------------- ----------------- -------------------- pH 6,0 5,5 - 8 NIT Neg Negatif LEU Neg Negatif BLD Neg Negatif PRO Neg Negatif GLU Neg Negatif KET Neg Negatif SG *** *** ** - 1025 BIL Neg Negatif UBG Normal Normal WBC 2 0 - 5 HPF RBC <1 0 - 3 HP

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Murat Alkan
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Merhaba, idrar kokusu muhtemel susuz kalmasina bagli (farenjit nedeniyle beslenmemistir). İdrar tahlili de bunu gosteriyor. Tahlilde iltihap yok gorunuyor. Kontaminasyon demek; idrar kulturu alirken etraftaki bolgeden bulasmis demektir. İdrar yolu enfeksiyonu yok gorunuyor verdiginiz bilgilere gore.. gecmis olsun

20 Aralık 2015 11:22
KG
Soru Sahibi

çok teşekkürler hocam...allah sizi korusun..başımızdan eksik etmesin..

20 Aralık 2015 12:12
Prof. Dr. Murat Alkan
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

geçmiş olsun

21 Aralık 2015 16:19
KG
Soru Sahibi

hocam rahatsız ettim sizi ama bir sorum olacak.1 yaşına yeni giren bir kızım var.bir ay önce kontrolde doktor makat çatlağı var demişti..şuan o yönden sıkıntımız yok ama kızım sürekli karnını kendini sıkıp sanki tuvaletini yapacakmış gibi yapıp duruyor..birde büyük tuvaleti katı....herşeyi yiyor artık...çokta su veriyorum ama..tuvaletini yapana kadar sıkılıp duruyor.kabızlık var..günlük bir çay kaşığı zeytinyağı vermeye başladım onun haricinde ne yapabilirim hangi ilacı kullanbilirim..kaldığımız yer şehre uzak doktora hemen gidemiyoruz o yüzden size sormak istedim.

12 Ocak 2016 20:54
Prof. Dr. Murat Alkan
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

gecmis olsun, oncelikle doktorun gormesinde fayda olacagini soylemek zorundayim, gorene kadar yardimci olmasi umidiyle sicak oturma banyosu onerecegim. gecmis olsun

17 Ocak 2016 13:23