gg
Soru Sahibi
15 Ocak 2020 02:52

HPV testi ve smear

Merhaba hocam ben 50 yasinda bir bayanim menepoz girdim fakat ara ara yine kanamam oluyodu ve arada kasikta karinda agrilar oluyordu doktor hpv testi yaptirdi hpv testinde hpv 16 negatif hpv 18 pozitif diger risk gruplarida pozitif cikti pap smear testi sonucu: Endoservikal hucre / tranzisyonel zon hucresi goruldu yogun iltihap TANI: INTRAEPITAL YAL LEZYON YADA MALIGNITE YONUNDEN NEGATIFE Inflamasyona sekonder reaktif hucresel degisiklikler Acaba rahim kanserimiyim yoksa rahim iltihabimi hocam saygilar

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Berfin Ökmen Özkan
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Merhaba hpv 18 testiniz pozitif, smear sonucunuz temiz çıkmış, bu durumda kolposkopi dediğimiz rahim ağzına mikroskop ile bakılma işlemini yaptırmanızı öneririm, eğer işlem esnasında şüpheli bir alan görülürse biyopsi alınacaktır.

15 Ocak 2020 09:08