CF
Soru Sahibi
17 Aralık 2021 11:33

Hemoroid beslenme sekli

Hocam merhaba hemoroid şikayeti ile doktora gittim ilk evre denildi ilaçlar yazdı fakat nasıl beslenecegimi bilmiyorum artk her üründen korkuyorum sebze ve meyve olarak neler tüketilmeli gerçekten internette çok fazla bilgi var..................

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Beslenme ve dışkılama alışkanlığınıza bağlı değişiklikler hemoroid hastalığınıza neden olabilir Ferda Hanım. Bu durumda basit önlemler ile sorunun kronikleşmesi engellenebilir. Özellikle tuvalet alışkanlığını düzenlemenizde fayda var. Her gün aynı saatte sabahları kahvaltı sonrası dışkılama alışkanlığı elde edilmeli. Klozet kullanılıyor ise ayak altına yükseklik konulması ve nefes hareketi ile ittirme işleminin yapılarak dışkılama önerilir. Zorlama ve ıkınmadan kaçınılmalıdır. Tuvalette kalma süresi 5 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. Dışkılama sonrası duş başlığı ile makat ağzına sıcak duş uygulaması yapılması ve gün içinde de bunun tekrarlanması gerekiyor. Diyette Özellikle, baharat, acı ve turşudan uzak durulmalı. Posa takviyesi alınmalı, sebze meyve ağırlıklı beslenilmeli. Su tüketimi arttırılmalıdır. Yürüyüş gibi eksersizler bağırsak hareketliliğini arttırmada etkilidir. Günde yarım saat tempolu yürümeniz önerilir. Şikayetleriniiz azalarak gerileyecektir. Sevgiler... Dr. Sezai Leventoğlu

29 Aralık 2021 07:42