ys
Soru Sahibi
1 Mayıs 2024 11:58

Elisa testi ve kuduz aşısı

Merhaba hocam , şüpheli ilişkiden 8 ay sonra 2 farklı hastanede anti hiv elisa testi oldum. Sonuç negatif. Fakat testleri olmadan 3 hafta önce kuduz aşılarimin son dozunu vurulmuştum. Öncesinde 3 doz kuduz ve bir doz da tetanoz aşısı olmuştum. Bu aşılar olmuş olduğum test üzerinde yalancı negatiflik yaratır mı ? Test sonuçlarıma güvenebilir miyim ? Teşekkür ederim.

5 cevap
Cevaplar (5)
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Testlerden önce aşı olmanız, sonuçları etkilemez ancak; test sonuçlarına güvenip - güvenememe konusunda bir yorumda bulunamam. Ben, laboratuvarıma şüpheli durumdan 21 gün sonra gelen hasalarıma ( - ) Negatif sonuç verdiysem; "BİR DAHA TEST YAPTIRMA, ARKANA DÖNÜP BAKMA, SİTELERE GİRME" diyorum. www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemde konu ile ilgili makalelerimi okursanız iyi olur.

2 Mayıs 2024 16:29
ys
Soru Sahibi

Hocam laboratuvarınız nerede acaba ? Gelip test olmak istiyorum . Bir sorum daha olacak size. Hiv pozitif bir bireyin tükrüğü konuşma esnasında gözümüzün içine girerse bu şekilde hiv bulaşma riski var mıdır ? Tukurukte çok az virüs yükü olduğunu okumuştum. Akut hiv dönemindeyse mesela bu kişi bu şekilde bulaştırabilir mi ?

11 Mayıs 2024 07:33
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

www.uckunlaboratuvari.com

11 Mayıs 2024 08:50
ys
Soru Sahibi

Gelip testimi olmaya çalışacağım , peki sorumla ilgili bir yorumunuz var mı hocam ?

11 Mayıs 2024 09:43
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Testlerden önce aşı olmanız, sonuçları etkilemez ancak; test sonuçlarına güvenip - güvenememe konusunda bir yorumda bulunamam. Ben, laboratuvarıma şüpheli durumdan 21 gün sonra gelen hasalarıma ( - ) Negatif sonuç verdiysem; "BİR DAHA TEST YAPTIRMA, ARKANA DÖNÜP BAKMA, SİTELERE GİRME" diyorum. www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemde konu ile ilgili makalelerimi okursanız iyi olur.

11 Mayıs 2024 10:08
ys
Soru Sahibi

Hocam kusura bakmayın zahmet veriyorum yanlış anladınız sanırım. Bu soru için cevabı merak ediyorum.Hiv pozitif bir bireyin tükrüğü konuşma esnasında gözümüzün içine girerse bu şekilde hiv bulaşma riski var mıdır ? Tukurukte çok az virüs yükü olduğunu okumuştum. Akut hiv dönemindeyse mesela bu kişi bu şekilde bulaştırabilir mi ?

11 Mayıs 2024 10:11
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemi okuyunuz.

11 Mayıs 2024 10:12
ys
Soru Sahibi

Makalelerinizi incelemiştim hocam , bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Sanırım "hiv enfeksiyonu nelerle ve nasıl bulaşmaz " başlıklı yazınızı incelemem için önerdiniz ?

11 Mayıs 2024 10:33
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemi okuyunuz.

11 Mayıs 2024 11:08