KM
Soru Sahibi
23 Ocak 2018 00:01

Düşürülemeyen crp

Doktor bey merhaba Babam 70 yaşında ve tam bir yıl önce halsizlik ,bacaklarda ağrı, dönem dönem kızarıklık ve şişme şikayetiyle doktora gittik ve MDS teşhisi kondu.7 kür kemoterapi aldı , sonrasında yapılan testlerde ,alınan ilik örneğinde belirgin bir iyileşme görüldü.Fakat son iki aydır halsizlik,ateş ve özellikle bacaklarda ağrı şikayeti arttı.yerinden zor kımıldıyor. Mds teşhisi konulduğundaki CRP değeri çok yüksek olduğundan antibiyotik kullanarak oran düşürüldü ve kemoterapiye öyle başlandı.Kemoterapi süreci bittikten bir ay sonra tekrar yüksek ateş ve halsizlik şikayetleri oldu fakat doktorumuz lösemiye dönüşmesinin söz konusu olmadığını belirtti.Hatta ilik ve kandaki blastın iyi yönde ilerlediğini söyledi. Son ölçülen CRP oranı 12.23 referans değeri (0-0,5). Doktoru birçok farklı antibiyotik ve mantar ilacı denemesine karşın gün geçtikçe halsizlik ve crp değerinde sabitlik söz konusu.Tam teşhis konulamıyor.(Bu arada ciğer,karın tomografileri,kan kültürü ve idrar tahlilinde sıkıntı görülmedi) Açık kapı bırakmamak adına , bu değerlere göre romatizmadan şüphelenmeli miyiz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Romatizmal hastalıkların mutlaka değerlendirilmesi gerekli gerçekten de. Gerçi MDS ve ilişkili komplikasyonlar da çok da yüksek olmayan bu crp nin ardında yer alabilir ama bir romatolojik konsültasyon yaptırmanızı öneririm gerçekten de

25 Ocak 2018 13:49