KN
Soru Sahibi
14 Ağustos 2014 13:55

dopler

hocam abime bazı tetkikler yapıldı.onları değerlendirirmisiniz. KAROTIS RENKLI DOPPLER US Klinik Bulgu- Baş dönmesi. Ön Tanı- SVH ? * Gri skala ve renkli doppler incelemede, her iki ana, internal ve eksternal karotid duvar konturlarında diffüz intimal kalınlaşma ve karotid sistemde anlamlı hemodinamik degişiklik yapmayan multipl plak oluşumları mevcuttur. * Her iki ana karotis, internal ve eksternal karotid arterden alınan spektral dalga formlarının analizinde ; akım degerleri ve dalga formları normal sınırlardadır. GENEL AÇIKLAMA : Karotid sistemde anlamlı hemodinamık degişiklik yapmayan plak oluşumları. VERTEBRAL ARTER RENKLI DOPPLER US Klinik Bulgu- Baş dönmesi. Ön Tanı- VBY ? Her iki tarafta vertebral arterlerde damar çapları normal sınırlardadır.Akım yönleri normaldir.Ancak bilateral toplam debi 200 ml/dknın altında ölçülmüştür. GENEL AÇIKLAMA : Vertebrobaziller yetmezlik.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Erdal Eroğlu
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Karotis dopler USG: önemli bir şey olmadığını, sadece şah damarlarında plak (kireçlenme gibi) olduğunu ve bu plakların beyin dolaşımını bozmadığını belirtiyor. Vertebral arter doppler USG: Damarlar normal olmasına rağmen bu damarların suladığı beyin sapı ve beyin arka kısmına gitmesi gerekenden daha az kan gittiği söylenmektedir. Biz buna Vertebrobaziller yetmezlik ismini veriyoruz. Ancak sadece bu tetkik ile kişide Vertebrobaziller yetmezlikvar anlamı çıkmaz. Muayene bulguları ve yakınmaları da önemlidir. geçmiş olsun

14 Ağustos 2014 14:19