11 Ağustos 2016 09:34

DİYABETİK NÖROPATİK AĞRI

SAYIN HOCAM MERHABALAR 9 AY ÖNCE AYAKLARIMIN ALTINDA YANMA İLE BAŞLAYAN VE DAHA SONRA ANLIK BATMA, SIZI, AĞRI, YANMA ŞEKLİNDE DEVAM EDEN AĞRILAR OLDU. DAHİLİYEYE GİTTİM AÇLIK ŞEKERİM 118, ÜÇ AYLIK ŞEKERİM 6.4 ÇIKTI METFORMİN 1000 MG (2X1) KULLANMAYA BAŞLADIM. DAHA SONRA NÖROLOJİYE GİTTİM FİZİKİ MUAYENE SONUCUNDA DİYABETİK NÖROPATİK AĞRI TEŞHİSİ KOYDU DAHA BAŞLANGIÇTA DEDİ. ALFALİPOİK ASİT VE DODEX İĞNE VERDİ. DAHA SONRA FARKLI BİR NÖROLOJİ DOKTORUNA GİTTİM AYAKLARIMA EMG VE BEL MR ÇEKİLDİM (bel mr da sıkıntı görülmedi) EMG SONUCUM ŞÖYLE: her iki alt ekstremite ve sol ekstremite sinir ileti çalışmasında üst ekstremite sinir ileti çalışması normal sınırlarda bulunmuştur. Alt ekstremite bilateral peroneal ve tibial sinir BKAP amplitütler düşük kaydedilmekle birlikte distal latanslar normal sınırlarda gözlendi, ve hızlarda yavaşlama gözlenmedi, bilateral sural sinir BSAP hızlar normal sınırlarda bulundu. Polinöropati açısından takip ve ileri tetkik önerilir. Daha sonra doktor tavsiyesi ile cymbalta kullanmaya başladım. sonra bitkisel tedavi araştırdım. İbrahim saraçoğlunun tavsiyesi ile siyah hardal tohumu kullandım 3 ay. bu süreçte cymbalta kullanmaya devam ettim. ama fazla karışmasın diye alfa lipoik asit kullanımını bıraktım. cymbaltayı yaklaşık 5-6 ay kullandım. ağrılarım geçince onuda bıraktım doktora sormadan taki 20 gün öncesine kadar çok iyi idim. ama tekrardan yanma, sızı, ağrı başladı ve alfa lipoik asit ve nerox b12 kullanmaya başladım. ayrıca sağlık konusunda takıntılı biriyim herzaman bu ağrılarımı düşünüyorum. Hocam 9 ay önceki emg sonucuna göre alfa lipoik asit bana yardımcı olurmu. alfa lipoik asit sinirlerin onarımını yaparmı ne kadar süre sabretmem gerekir. ağrılarım geçerse tekrar geri gelirmi. Cymbaltayı kullanmam gerekirse ne kadar kullanmam gerekir ve bırakınca ağrılar geri gelirmi.1 ay önceki kan tahlilimde üç aylık şekerim 6.2, b12 vitamin 322 çıktı. tavsiyeniz ne olur. kilom 101 boyum 169

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Diğdem Sayın
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Öncelikle geçmiş olsun diyorum, kan şekerini mümkün olduğu kadar alt sınıra yakın tutmaya devam edin, alfa lipoik asit +B1+B6+B12 kombinasyonunu 2x1 kullanalım, cymbalta iyi bir ilaç 1 yıl süre ile kullanın, bir de ek olarak gabapentin ya da pregabalin kullanabilirsiniz tekrar geçmiş olsun

11 Ağustos 2016 11:20