ÖA
Soru Sahibi
31 Ocak 2017 00:34

Diş kaplama

Tuba hocam merhaba. Öyküsü biraz uzun bir diş için görüşünüze ihtiyaç duydum. Sağ alt çenede 20'lik dişin hemen yanındaki dişte 2 ay önce bir kırık oluştu. Daha önceden dolgu yapılmış olan bu diş kırıldığında ağrı yapmadığı için hemen bir hekime başvurmadım. Bir süre sonra bir diş hekimine gittim. Kırık olan bölgeyi temizledi ve mevcut dolgunun tamamını kaldırmadan sadece temizlediği bölgeye geçici dolgu uyguladı. 1 hafta bekle, hassasiyet olmazsa dolguyu yaparız dedi. Ertesi hafta hekimime gitmeden 1 gün önce dişin iç kısmından(dil tarafına doğru olan kısım) büyükçe bir parça daha koptu. Hekime gittiğimde dolgu yapılacak alanın genişlediğini ve dolguyu dayandıracak bir yer olmadığını, bu şekilde dolgu yaparsak uzun ömürlü olmayacağını söyledi. Diş kaplama tedavisini önerdi. Kabul ettim. Kaplama yapmak için dişi küçülttü. Ertesi gün ise porselen kaplamayı dişime oturttu. Hassasiyet kaynaklı 1-2 gün ağrı ve sızı hissettim. Tam hassasiyet geçti derken dişimde sıcağa-soğuğa bağlı olmaksızın stabil bir ağrı başladı. Özellikle geceleri zirve yapan bu ağrıyı ağrı kesici içerek dindirebiliyorum. Bu durumu hekimime bildirdiğimde 'olsa olsa diş kökü ağrı yapar, birkaç gün antibiyotik kullan geçmezse bir daha bakalım' dedi. Benim sorum ise şu: Kaplama yapılalı 1 hafta oldu, böyle stabil ve uyutmayacak şiddette bir ağrı yapması normal mi? Hekimim tedavinin hiçbir aşamasında röntgen istemedi bu normal mi? Dişin kanal tedavisiyle kurtulma şansı var mı? İlginize çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Gece ağrısı yapan bir dişe kanal tedavisi gereklidir. Ancak net bir tedavi planını ancak dişinizi muayene eden hekim yapabilir.Umarım dişinizi kaybetmemişsinizdir. iyi günler dileirm.

24 Nisan 2017 07:50