ko
Soru Sahibi
5 Temmuz 2017 00:25

diş çürükleri hakkında

hocam selamlar. benim alt ve üst arka dişlerimde yüzeysel çürükler var. özel hastanedeki doktor bunlara dolgu yapılması gerek dedi. daha sonra devlet hastanesine gittim. ordaki diş doktoru ise çürüklere baktı ve bunlar yüzeysel, ince çürükler. dolgu tutmazlar dedi. dolgu yapmak için sağlam yerden de kazımak lazım yazık olur, sen dişlerini fırçalamaya devam et. çürükler ilerlemesin dedi. beni doktora yönlendiren aslında alerji doktorum. bende ürtiker var. çürüklerini temizlet dedi. şimdi ben arada kaldım. ne yapsam bilemiyorum. akıl verirseniz sevinirim hocam. yaşım 24. eğer çürükler gerçekten yüzeyselse bunları fissür örtücü gibi bir şeyle tedavi etmek mümkün mü?

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Hakan Doğantepe
Diş Hekimi , Restoratif Diş Tedavileri

Selamlar geçmiş olsun. Çürüklerin yüzeyel yada derin olduğunu detaylı bir muayeneden sonra tespit etmek gerekir. Eğer çürükler yüzeyel ise ve temizlenebilen alanlarda ise takip edilmesi düşünülebilir yani dolgu yapılmadan hasta belirli periyotlarla kontrole çağrılır. Eğer yapılan kontrollerde mevcut Çürüklerde ilerleme varsa ve tedavi edilmesi gerekiyorsa uygun bir dolgu malzemesi ile tedavi edilebilir. Alerji doktorlarinin ürtiker durumunda Çürükleri temizletip dolgu yaptırmak gibi talepleri sıkça olmaktadır. Klinik olarak da çürüklerinizin temizlenip( eğer o büyüklüğe ulasmissa) dolgu yapılması her zaman sizin yararınıza olacaktır. Gecmis olsun. Uzm.Dt.Hakan Doğantepe Restoratif Diş Tedavisi Uzmani

5 Temmuz 2017 09:49