TF
Soru Sahibi
1 Haziran 2021 01:57

Damla hocam sorumun hepsini okuyup cevap verir misiniz

Damla hocam size hikayemi anlatacağım; 2 yıl önce şüpheli korunmasız ilişkim oldu. Daha önce hayatımda hiç test yaptırmadım. 2 yıl sonra yani geçen hafta İstanbul özel Göztepe hastanesinde tanıdığım kulak burun boğaz doktoruma bana hıv testi yapar mısın dedim o da tabiki yaparım yeterki için rahat etsin dedi ve bana ANTİ HIV testi yaptırdı. Kbb uzmanı eşliğinde ANTİ HIV testi yaptırdım. 1-1.30 saat içerisinde test açıklandı ve Sonucum NEGATİF(0,10) geldi çok şükür. test kağıdımın üzerinde yazanları yazıyorum size: Test Adı: ANTİ HIV Numune Adı: Serum(H) Sonuç: NEGATİF(0,10) Birim:S/CO referans değerleri: 0-1 hastanenin laboratuvarını aradım elisa yöntemiyle yapılıyor testler dediler ve kullandıkları cihazın markasını sordum ABBOT İ1000rs dediler. Ayrıca test serolojik mi dediğimde evet serolojiktir dedi laboratuvar sorumlusu. Size testimin üzerinde yazanları ve sonucunu yazayım: Test Adı: ANTİ HIV Numune Adı: Serum(H) Sonuç: NEGATİF(0,10) Birim:S/CO referans değerleri: 0-1 kulak burun boğaz uzmanı doktorum dedi ki gözün Aydın sonucun negatif bir sıkıntı yok dedi. %100 kesinlikle şüphesiz negatif miyim dedim evet dedi. Daha sonra ben aynı soruyu bu siteden 2 tane enfeksiyon uzmanına sordum ikiside negatifsin, başka test yaptırmana gerek yok konuyu tamamen kapatabilirsin dediler. aile sağlık ocağına aile hekimine gittim sonucu gösterdim test kağıdını yani o da dedi ki negatif sorun gözükmüyor dedi. hocam bu konuyu başka test yaptırmadan tek bu testin negatif sonucuna güvenerek kapatabilir miyim? Kesin olarak bende hiv yok diyebilir miyiz. Cevabınızı beklerim değerli hocam. Bu arada bu siteden bir tane de üroloji doktoruna sordum o da kesin negatifsin başka teste gerek yok konuyu kapat dedi. Sosyal medyadan da bir tane daha enfeksiyon uzmanına sonucumun fotoğrafını atıp sordum o da dedi ki; kesin negatifsin başka teste gerek yok konuyu kapatabilirsin dedi. sizin cevabınızı beklerim hocam bu arada bende stajyer veteriner hekim öğrenciyim

3 cevap
Cevaplar (3)

Merhaba. Test sonucunuz negatif herhangi başka bir test yaptırmanıza gerek yok. Şüpheli olan durumlarda ilave tetkik gerekir ancak sizin test sonucunda şüphe uyandıran hiç bir durum yok.

8 Haziran 2021 14:26
TF
Soru Sahibi

Damla hocam çok teşekkür ederim bana yardımcı olduğunuz için. Hocam bu şüpheli olan durumda ilave tetkik gerekir dediğiniz mesela testin pozitif çıktığı durumlardan mı bahsediyorsunuz yani test pozitif çıkınca mı ilave tetkik gerekiyor hocam. Benim 2 yıl önce olmuştu maalesef o kötü şüpheli olayım bir daha asla arada bir şey olmadı 2 yıl sonra ANTİ HIV testi yaptırdım istanbul özel Göztepe hastanesinde kbb uzmanım eşliğinde ve çok şükür negatif geldi benim sonucum. Kbb doktorumda gözün Aydın sonucun negatif bir sıkıntı yok demişti bana. Yani hocam 2 yıl sonra yaptırdığım tek test olan ANTİ HIV testim negatif çıktığına göre bu konuyu artık gönlüm rahat bir şekilde başka bir test yaptırmadan sizin de izniniz var ise tamamen kapatabilir miyim acaba? Çok teşekkür ederim hocam çok iyi bir insansınız ALLAH razı olsun sizden

10 Haziran 2021 22:09

Evet Şüpheli pozitif yada direk pozitif çıkarsa ek tetkik istiyoruz İçiniz rahat bir şekilde bu konuyu kapatabilirsiniz sağlıklı günler diliyorum

13 Haziran 2021 19:03
TF
Soru Sahibi

Çok teşekkür ediyorum hocam hayırlı günler dilerim size

14 Haziran 2021 10:07

Rica ederim. Sağlıklı günler dilerim.

19 Haziran 2021 14:10