kh
Soru Sahibi
19 Kasım 2021 16:31

Crohn hastalığı

Hocam merhabalar, yaşım 36 5. AYDA korona geçirdik sonrasında hafif sağ alt kadran ağrım olmaya başladı gastroentterolojiye gittim kolonoskopi yapıldı sonuç Termanal ileumda bir adet 3 mm beyaz eksudalı ülser biyopsı sonucum şu şekilde KRİPTİ GÖRÜLMEDİ - KRİPT ABSESİ GÖRÜLMEDİ - BAZAL PLAZMASİTOZ GÖRÜLMEDİ - KRİPT DİRTİSYONU GÖRÜLMEDİ - KRİPT ATROFİSİ GÖRÜLMEDİ - GRANÜLOM YAPISI GÖRÜLMEDİ.Termina ileum lenfoid agreat Çekum lenfodid agread ve ödemli. İlaçlı diffüzyon ağırliıklı mr çekildi ibh lehine bulgu rastlanmadı terminal ileum normal değerlendirildi denildi.İki kez kan tan ve dışlkı tahlili yapıldı anormal olanları söyleyeyim ilk tahlilde crp 13 esr 2 dışkıda calpotectin 297 (ilk testi verdiğimizde ailece kusma problemi yasadık bir iki gün) 2 ay sonra tekrarlanan kan tahlilllerinden crp 0.20 capoctectin 39 üçüncü calpoctectin 32 çıktı doktorum bu sonuçlarla crohn olmayacagımı soyledi.fakat ben covid geçirdiğimdne beri ayın 4 5 günü halsizlik hissediyorum arada yumuşak arada isahl arada normal dışkı kaırışk bir durum dr yok demesine rağmen kendimi bu hastalıkla ilgili çok dinlemeye başladım acaba gözden kaç biley olabilirmi herhangi bir testi yeniden yaptırmaya gerek varmı (kolonoskopı gibi) işlemlerim bezmialemde prof hocamız tarafından gerçekleştirildi takibi yapıldı 3 aylık sindiirm ilacı ve probiyotik başladık problemin uzamış covid sendromu kaynaklı oldugunu söyledi bakteri çoğlaması olmus ince barsakta sizce crohndan endişe etmeme gerke varmı ertık bu hastalığın adı bile beni çok yıprattı calpoktein birer ay arayla ilki 290 ikincisi 39 üçüncüsü 32 saygılar

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Enfeksiyöz kolit dediğimiz durum geçirmişsiniz Hakan bey. Sıklıkla iltihabi bağırsak hastalıkları ile karışmakta benzer şikayetlere neden olmakta. Covid sonrası sindirim sistemi bu şekilde yanıt verebiliyor. Kaygı, stresden uzak durun. Bunlar sizin hastalığınızı tetikleyebilir. Doktorunuzun kontrolünde kalın. Sevgiler… De. Sezai Leventoğlu

20 Kasım 2021 08:10
kh
Soru Sahibi

Sezai hocam cevabiniz icin teşekkür ederim 10 gundur sabahları bir kere ishal gjbiydim meteospasmyl ve hepazec kullaniyorim 3 4 gündür diskilama nornal formda ama bu seferde diksikama gunde 4e cikti nornalde bir yada iki idi acaba ilaclarin yan etkisimi teşekkür ederim

29 Kasım 2021 15:16
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Sıkıntı olmayacaktır Hakan Bey. Sevgiler...

12 Aralık 2021 22:07