pa
Soru Sahibi
7 Nisan 2021 08:57

ÇÖLYAK (Dermatis Herpetiformis)

Merhabalar hocam annemin cildindeki kızarıklar için deride biyopsi yaptılar. Epikriz: DIF incelemesinde IgA yer yer pozitif olup IgG, IgM, C3 ve Fibrinojen negatittir çıktı tanı olarak Dermatis Herpetiformis konuldu çölyak hastalığının deride gözüken türü olduğu söylendi. Fakat kan tahlil sonuçlarında kan tahlillerinin hepsi negatif çıktı bu durumda annem çölyak hastası mı değil mi bilgi alabilirmiyim sizden hocam şimdiden teşekkür ederim. Gliadin Antikoru IgA (Deamine) ³ *** *** ****** NEGATİF, 0.290 IU/mL NEGATİF 18 Gliadin Antikoru IgG (Deamine) ³ NEGATİF, 5.17 IU/mL NEGATİF 18 Endomisyum Antikoru (EMA) IgA ³ NEGATİF Titre NEGATİF, <1:10 Doku Transglutaminaz Antikoru, IgA ³ NEGATİF IU/mL NEGATİF 18 Doku Transglutaminaz Antikoru, IgG ³ NEGATİF IU/mL NEGATİF 18 (Doku Transglutaminaz Antikoru, IgA ³ ve Doku Transglutaminaz Antikoru, IgG ³ diyete başlamadan önce yapılmıştı kah tahlili)

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba dermatitis herpetiformis deride kaşıntılı kızarıklıklarla seyreden bir hastalıktır. aynı çölyak hastalığı gibi gluten içeren gıdalar hastalığın alevlenmesine nedene olabilir. her dermatitis herpetiformis hastası çölyak hastası değildir ancak ilerleyen dönemde çölyak hastalığı gelişimi açısından takip edilmelidir.

9 Nisan 2021 14:20