EH
Soru Sahibi
27 Haziran 2021 01:17

Çatlak ve Hemoroid

Hocam merhaba, Dış hemoroid ameliyatlarını acaba nasıl yapıyorsunuz(lazer...)? Bir de fissür ameliyatıyla birlikte dış hemoroid ameliyatı aynı anda yapılabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Dış hemoroid sıklıkla kendini ele gelen şişlik ve de kan pıhtısının içine oturması şeklinde (tromboze hemoroid) tanımlanmakta Hasan Bey. Sıklıkla aşırı ıkınma, sert dışkılama ve de tuvalet süresinin uzaması bu duruma neden olabilir. Tromboze hemoroid ya da dış hemoroid varlığında sıklıkla tedavi lokal eksizyon yeterli olmakta. Lazerin bu grup hastalarda etkinliği yoktur. Öncelikle proktolojik muayenenizin dikkatli olarak yapılması sorununuzun tam olarak tanımlanamsı gerekiyor. İfade edilen tanımlarda yanlışlık olması sizin yanlış yönlendirilmenize neden olacaktır. İdeal olan bulunduğunuz şehirde genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmeniz. Bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. Dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenin. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

28 Haziran 2021 14:34