SS
Soru Sahibi
13 Ağustos 2014 18:04

Buyuk Yolk Sac

Sahin Bey Merhaba, Son adet tarihim 18 haziran. CTR 0.93 cm (gecen hafta baska bir hastanede 0.57 cm olculmustu). Yolk sac 8 mm. Bebegin kalp atislari var ve duzenli. Baslangicta ikiz gebelikle basladigi ancak suanda tek gebelik oldugu soylendi. Yolk sac buyuk olmasi bebegin kalbinin duracagi anlamina mi gelir? Risk orani nedir? Gebelik devam ederse bebegin sakat olma ihtimali normal gebelikten fazla midir? Ozel testler ve takip gerekir mi? Tesekkurler yanitiniz icin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Şahin  Zeteroğlu
Prof. Dr. Şahin Zeteroğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Yolk sac ın büyük olması ile gebelik kaybı ve anomali riskinıi artırdığına dair makaleler olmakla beraber birebir ilerleyen bir durum değildir. Yani bu gebelik sonlanacak veya anomali olacak dedirtmez. Normal gebelik takibine devam edilecek. Şu anda kalbinin görülmüş olması çok önemli. İkili, dörtlü veya ikisini bir arada içeren entegre test yapılacaktır zaten. Bunlar da bir problem olmaz ise korkmayın.

15 Ağustos 2014 19:41