KR
Soru Sahibi
7 Eylül 2020 02:49

BRUKSİZİM ve UYKU APNESİ

Fatma hanım; Babamda hem bruksizim hem de 'Uyku Apnesi' var. Uyku Apnesi ve Bruksizim ilişkisini literatürden anlamaya çalıştığımda şunu anlıyorum; Bruksizim Uyku Apnesiyle bir oranda bağlantılıdır, ama bu bir neden-sonuç ilişkisini göstermez, sadece beraberlik ilişkisine işaretiir. Doğru mu anladım? Yani babamdaki Uyku Apnesi , Bruksizimin nedeni olabilir mi? Uyku Apnesi düzelince düzelen Bruksizim vakaları var mı?

1 cevap
Cevaplar (1)

Bununla ilgili bir vaka yada literatür takibim bulunmamaktadır. Ama bruksizmin bir çok nedeni olabilir. O yüzden kesin gecer demek pek mümkün değil.

9 Eylül 2020 00:50