gF
Soru Sahibi
17 Şubat 2024 10:09

Brekardi

hocam yaşım 24. bu sabah uykudan güçlü kalp atışı ile uyandım. beni o uyandırdı. ama hızlı bir atıştan bahsetmiyorum. saniyede 1 bile olmayan ve sert vuran bir kalp atışı ile. beni uykudan uyandırdı. uyandıktan sonra bi 30 saniye daha devam etti sonra düzeldi. uyurken soluma yatmışım. ve şöyle bir durum var, kalp bölgemde ağrı hep var. kola bacağa falan yansımıyor göğüste baskı da olmuyor ama sol kalp hizamda böyle rahatsız edici bir ağrı özellikle nefes alıp verirken hep var. daha önce taşikardi oldu da, hadi onu çarpıntı dedik stres dedik geçtik ama uykumdan yavaş atım ve sert atım ile uyanınca biraz tirstim hocam. siz ne önerirsiniz. yaşım daha 24. Ailemde kalp öyküsü yok. bu bahsettiğime ne sebep olabilir? eko’da hiç bir sıkıntım çıkmadı 1 hafta önce, baska ne testleri yaptırabilirim. saygılarımla.

3 cevap
Cevaplar (3)

EKG ve EKO normalse ve şikayetiniz devam ederse ritim takip cihazı var(holter) onu taktırıp bakılabilir.

17 Şubat 2024 15:14
gF
Soru Sahibi

hocam cevabınız için teşekkür etmekle birlikte, ekg ve eko normal çıkarsa, baska neyden suphelenebiliriz? yani eko ve ekg’de neyden emin oluruz da temiz çıkarsa sonrasi için hangi tanılara bakarız. teşekkür ederim

17 Şubat 2024 15:19

EKG de varsa ritim bozukluğu, EKO ile de yapısal kalp hastalığı(kapak hastalığı vb) teşhis edilir.

19 Şubat 2024 12:04
gF
Soru Sahibi

hocam tavsiyeniz üzere holter taktırdım. 40-41 saat holter takılı kaldı, saygilarimla sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. resim olarak ekledim. ST Olay durumunu bir türlü öğrenemedim ne olduğunu, bir de %2 brekardi normal mi merak ettim açıkçası, saygılarımla.

19 Şubat 2024 16:05

Sonucunuz görünmüyor maalesef, taktıran dr arkadaş gereken açıklamayı yapar size.

20 Şubat 2024 09:20