TA
Soru Sahibi
8 Ocak 2016 10:48

BEYİNDE ANİ GELEN UĞULTULAR

İyi günler Doktor Bey. Anneannem 78 yaşında. Beyine ani gelen uğultu şikayetiyle doktora gitti. MR tetkik sonucu : Bilateral karotid arterial sistemde subintimal duvar kalınlaşması, Sağ karotis interna lokalizasyonunda lümende yaklaşık % 50 daralmaya neden olan plak, Sol karotis proksimal bölümde lümende yaklaşık %70 daralmaya neden olan plak ve angulasyon. Ultrason Sonucu: Sağ vertebral arterde jet akım izlendi. MRA önerilir. PSH:145 cm/sn, çapı: 6,4 mm ve debisi 959 ml/dk ölçülmüştür. Solda boyun damar sinir paketi komşuluğunda büyüğü 13mm çaplı LAP lar izlendi. Damar yapılarında minimal intimal kalınlaşma. Fizik tedaviye de başlandı fakat uğultular devam ediyor. Kan sulandırıcı ilaçlar da kullanıyor.Fakat hastalık tam teşhis edilemedi ve uğultular devam ediyor. Sizce nedeni ne olabilir? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ertan Aydın
Göğüs Cerrahisi

Beyine giden damarlarda yaşa ve lenf nodu basısına bağlı orta-ciddi derecede darlıklar mevcut. BT anjio ile beyine giden kan akımlarınına bakmak ve gerekirse karotis arterlerine stent koymak gerekebilir Geçmiş olsun

9 Ocak 2016 08:42