ZH
Soru Sahibi
11 Mart 2017 12:17

bel fitigi

bel fitigi bel fitigi hocam babamin sonuc su sekilde;sagital planda se T1,tse T2 aksiyel planda lumbal intervertebral disk duzeylerinden tse T2 agirlikli sekanslar elde olunmustur.lomber lordoz normaldir.vertebra korpus yukseklikleri normaldir.intervertebral disk yukseklikleri normaldir.L4-5intervertebral diskinde annuler tasma ile median zonda superior ve inferiora minibal migrasyon gosteren fokal protruzyon,tekal keseye basi izlenmistir.Bilateral noral foramenler kaudalde hafif daralmistir.L5 S1 intervertepral diskinde annuler tasma ile median zonda fokal protruzyon tekal siddetli basi ve spinealkanal icersinde sagda belirgin bilateral S1 noral kokune basi izlenmistir.Bu seviyede bilateral ligamantum filavumlar hipertrofik gorunumdedir.spinal kanal anteroposterior boyutu bu seviyede 1 cmdir.(spinal stenoz).Bilateral noral foramenler kaudalde hafif daralmistir.Diger lomber intervertebral diskler de annuler tasma veya ekstrude disk saptanmadi.noral foramenlerde destruksiyon veya ekspansiyona neden olan lezyon saptanmadi.posterior eleman butunlukleri normaldir.konus medullaris normal duzeyde sonlanmakta olup genisligi ve intensitesi normaldir.Hocam sol taraf agrisi gecmis ama sag taraf 200 metre sonra agriyor,oturunca hemen geciyor.evde otururken kalkarken agri falan olmuyor.Tesekkurler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mehmet Mustafa Ertürk
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

merhaba. babanızda bel fıtığı bulunmakta ayrıca omurga kanalında darlık da oluşmuş. yürümekle ortaya çıkan ve oturunca düzelen ağrısı bu daralmadan kaynaklanıyor. öncelikle fizik tedavi uzmanıyla görüşmenizi öneririm. geçmiş olsun.

14 Mart 2017 22:14