6 Aralık 2018 13:19

Bebekte hidrosel ve gömük penis

İyi günler, 4 aylık bebeğimi sünnet ettirmek için doktora götürdük, yumurtalıkları su topladığı için doktor şimdi sünnet önermiyorum dedi. Hidroselden dolayı pipisi içerde kalmış. Sadece sünnet derisi görünüyor, sünnet olursa pipisi içerde kalır sürekli çıkarmak zorunda kalır dedi. Sorum şu; yumurtaliklardaki su düzeldiği zaman pipisi normale döner mi? Yoksa hidrosel dışında gömük penis durumu da olabilir mi? Gömük penisin düzelmesini kaç yaşına beklemeliyiz? Düzelmezse ameliyatlar başarılı oluyor mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Öznur Demir, öncelikle geçmiş olsun diyorum. O kadar çok soruyu peşi peşine sıralamışsınız ki! Bu soruların hepsinin cevabını şimdiden vermek mümkün değil. Doktorunuzun da önerdiği gibi, öncelikle hidroselin geçme şansı açısından en az 1 yaş sonuna kadar bekleyin. Şu an o penisin gerçek gömülü penis olduğunu da bilmiyoruz. Hidrosel varlığı tabii ki penisin görünümünü de bozabilir. Bir yaş bitiminde ya da hidrosel geçtiğinde çocuğunuz muayene edilerek yeniden değerlendirilir ve durum o zaman büyük bir ihtimalle netleşir. Sağlıklı günler dileğimle.

11 Aralık 2018 09:51