GB
Soru Sahibi
21 Temmuz 2020 14:12

BEBEK BÖBREK BÜYÜMESİ

Sayın Doktor Bey / Hanım Eşim 7. Ayında İken İkiz Bebeklerimizden 1'inin Böbreğinde Büyüme Olduğu ultrason da Tespit Edildi. ve Doğum Gerçekleşti. Yine Ultrason Yapıldı 04/06/2020 Tarihinde USG de Sağda Grade 1 Solda Grade 2 dilate İzlendi AP Çapları Sağda 3,5 Solda 13mm Ölçülmüştür. Sol Böbrek Toplayıcı Sistem Ait Polü Drene Eden Toplayıcı Sistem de Grade 1 Dilate İzlenmiş Olup Renal Pelvis AP Çap 4 mm Ölçülmüştür. Özellikle İnen Kolonda Belirgin Olmak Üzere Kolon Anslarında Dilatasyon Belirgin Dikkatini Çekmiştir. 2. Ayını Doldurduğunda Sİntigrafi İçin Çarşamba ve Cuma Günlerine Gün Verdiler Çocuk Nefrolojisi ve Cerrahisi Tarafından Ortak alınan Karar Doğrultusunda 20/07/2020 Tarihinde Sintigrafi Öncesi Yapılan Ultrason Sonucunda Şöyle Yazmakta Her İki Böbrek Normal Konum Kontur ve Boyuttadır. Prenkim Eko ve Kalınlığı Normal Sınırlardadır. Taş Solid-Kistik Lezyon İzlenmedi '' SOL BÖBREK PELVİKAKSİYEL YAPILAR GRADE 2 EKZATİK GÖRÜNÜMÜNDE OLUP PELVİS AP ÇAPI 20mm ÖLÇÜLDÜ Yazmaktadır. Sorun Şu Bundan Sonra Nasıl Bir Gelişme Olacaktır. Korkulacak Bir Durum Varmıdır. Cerrahi Operasyon Yapılacakmıdır. Engin Bilgilerinizden Yararlanmak İstiyorum. Saygılarımla

2 cevap
Cevaplar (2)

Öncelikle obstrüktif üropati dediğimiz böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyecek herhangi yapısal bir darlık yahut tam tıkanıklık durumu olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuk nefrologları bu konuda sizi doğru şekilde yönlendirecektir. Operasyon gerekliliği her hastanın böbrek fonksiyon durumu ve darlık düzeyine göre değişkenlik gösterir. Eğer yapısal tıkanıklığa neden olan bir durum yok ise, kendiliğinden gerileme de görülebilir. Böbrekte geriye kaçak (vezikoüreteral reflü) var ise idrar yolu enfeksiyonu yönünden yakın takipte olunmalıdır. Böbreğin hem yapısal değerlendirmesi yönüyle ultrason ile takibi hem de skar dokusu yani işlev kaybı olan böbrek dokusu takibi için sintigrafik takibi önemlidir. Geçmiş olsun dileklerimle:)

28 Temmuz 2020 04:29
GB
Soru Sahibi

Öncelikle Bilgilendirme İçin Çok Teşekkür Ederim Aslı Hocam Yapılan Sintigrafilerde Aşağıdaki Gibi Sonuçlar Çıkmıştır. Kahramanmaraş'ta Çocuk Nefroloji Doktoru Olmamasından Gaziantep Tıp Fakültesinde Kontrolü Devam Ediyor. **BÖBREK PARANKİM SİNTİGRAFİSİ, PLANAR (Tc-99m DMSA) Sol Böbreğin total Renal Fonksiyona Olan Katkısı %56, Sağ Böbreğin İse %44 Olarak Ölçülmüştür. SONUÇ : Medial Kesiminde hipoaktif alan İzlenen Boyutları artmış Sol Böbrek. Geçirilmiş ekzatik değişiklik ?/ pyelonefrit ? ayrıcı tanısı Yönünde altı ay sonra DMSA Statik Böbrek Sintigrafisi Tekrar Önerilir Normal Sınırlarda Sağ Böbrek **BÖBREK SİNTİGRAFİSİ, DİNAMİK (Tc-99m MAG-3) Toplam Böbrek Fonksiyonuna Katkısı Sol %54 Sağ %46 Hesaplanmıştır. SONUÇ : 1- Çift Toplayıcı Sistem Görünümünde ve Kuvvetle Muhtemel Üst Sisteme Reflü Şüpheli Atım Karakteri Gösteren Sol Böbrek. 2- Sağ Böbrek ve Sol Böbreğin Alt Sistemi İçin Konstanstrasyon Normal Atım Diüretik ile Tam İzlenmiştir Bundan Sonraki İşlem Nasıl Gelişecek Acaba ? Şimdiden Çok Teşekkür Ederim SAygılarımla

28 Temmuz 2020 14:14

Sol böbrekte çift toplayıcı sistem anomalisi görülmüş, bu doğuştan olan böbrekten idrar atılımının çift üreterden sağlanmış olması demek, tedavi sol böbreğin hasar durumu, geriye doğru idrar kaçağı (vezikoüreteral reflü) ve üreterosel denilen idrar kanalındaki belirgin genişleme durumlarında cerrahi tedavinin düşünülmesini gerektirir. Şu anda sintigrafik olarak sol böbrek fonksiyon ve yapısının yakından takibi yeterli gibi görünüyor. Verilen tarihlerde ki sintigrafik kontrollere mutlaka gitmenizi ve idrar yolu enfeksiyonu yönünden dikkatli olmanızı öneririm. Sol böbrek fonksiyonunda belirgin gerileme olur ise takip eden hekim arkadaşlarım size cerrahi tedavi gerekliliğini belirtecektir. Geçmiş olsun dileklerimle:)

2 Ağustos 2020 10:46