UM
Soru Sahibi
8 Kasım 2021 22:42

Basur Hemoroid

Merhaba hocam, 23yasinda bir genç kızım ve basur sorunum var. Dışarı da iki beze seklinde hiç uzmana gitmedim korkuyorum birz ve herhangi bi kanama acı vs.yook Erkek arkadaşım ile anal seks deneyimi yapmak istiyor ve bunu denemek istiyorum bunun bana bı zararı olur mu sizce? Basur sorunum oldgu içn vs.gibi yanıtlarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Anal ilişki ya da seks günümüzün popüler sorularından ve sorunlarından biri melisa Hanım. Bilimsel yayınlara bakıldığında anal ilişki anal kanalın dinlenme anındaki basıncını düşürmekte, buradaki iç ve dış kasların pek çok yerinde yırtılmalara neden olmakta. Bu kaslar büyük abdestimizi tutmamızı sağlayan, istem dışı gaz kaçırmamızı engelleyen kaslar. Bunlara zarar verilmesi durumunda başlangıçta istem dışı gaz kaçırma (inkontinens) olarak başlayan durum katı gaita kaçırmaya kadar gidebilmekte. Burada ilişki sayısı ve süresinin fazlalığı riski arttırdırdığı bildirilmekte. Mümkünse bu tür ilişkiden uzak durmanızı öneriyoruz. Sfinkter yani makat kaslarında hasarlanma meydana gelmemişse 6-8 hafta içinde sfinkter (kas) tonusu normale dönebiliyor. Ancak yırtılmalar fazla ve derin ise o zaman fekal inkontinens dediğimiz gaz-gaita tutamama sorunu ile karşılaşmanız çok büyük olasılık olarak karşınıza çıkacaktır. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

9 Kasım 2021 08:57