KK
Soru Sahibi
11 Ekim 2021 08:37

Band ligasyon ameliyatı sonrası

Merhaba doktor bey ben 12 gün önce band ligasyon tekniğiyle hemoroid operasyonu geçirdim. 10. günde kendi doktoruma kontrole gittim her şey normal dedi. Benim ilk günden beri dışkılarken sol tarafta o kanayan kısımdan bir acım var ve her dışkılamamda kanama oluyor sonrasında da kaşıntı, aynada baktım bir hemoroid şişliğinin üstünden kanama geliyordu. Korktum başka bir doktora kontrole gittim fissür mü oldum diye iyice baktı, ameliyatın başarılı yok fissür dedi. Bugün 12. Gün Elime hala tuvalet sonrası hemoroid memeleri geliyor ve hala tuvalette az da olsa kanıyorum ve ve bazen gün içinde hafif renkli mukusumsu bir sıvı geliyor, tüm bunlar nomal mi? Pakelerin şimdiye düşmesi gerekmez miydi? Apse, fistül olurum diye çok korkuyorum her tuvalet sonrası yıkıyorum, batikon sürüyorum. Böyle bir ameliyatta apse tehlikesi var mı yoksa ilaçla geçen türden bir enfeksiyon mu olur en fazla? Kendime dikkat etmekten banyodan çıkamaz oldum evham yapmaktan yoruldum, lütfen yorum yapar mısınız teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Band ligasyonu mevcut sarkan hemoroid pakelerinin yukarı doğru asılması şilemidir Kübra Hanım. Bunlar düşmez. Apse fistül bu şekilde olmaz. Biraz daha sabırlı olmalısınız. Beslenme en önemlisi, sebze meyve ağırlıklı posalı beslenme dışkının yumuşamasını ve bağırsaktaki hareketlerini arttırmakta düzenli dışkılama alışkanlığı edinilmesine fayda sağlar. Günde bir kez ıkınmadan dışkılama. Mümkünse sabahları. Yanlış bilinenin aksine her sıkışıldığında dışkılama için tuvalete gidilmesi yerine, günde bir kez tam boşaltma gün içindeki uyarıları ortadan kaldıracaktır. Makat ağzına yapılacak sıcak duş uygulamaları da bu bölgenin rehabilitasyonu için uygun olacaktır. Duş fıskiyesi ile uygulama 5 dakika yeterli olacaktır. Ve en önemlisi posa takviyesi. Bu da bağırsak sağlığı ve dışkılama alışkanlığında olmazsa olmazlardandır. Bunların düzenli yapılması durumunda bu hastalıkların iyileşme olasılığı tek başına çok yüksek. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

18 Ekim 2021 11:56