YM
Soru Sahibi
26 Şubat 2021 17:09

Bağırsak kanseri

Hocam iyi günler dilerim benim bi sorum olacaktı hnpcc li bireylerde kanser riski 25 yasindan itibaren olduğunu biliyorum bende şuan 25 yasindayim ve kolonoskopi olacagim yakin zamanda ama ister istemez tedirginlik var merak ettigim şey şu internetten baktigimda ortalama tani yaşı 45 civari yazıyor benim suanki riskim nedir acaba istatiksel olark tabiki deneyimlerinizden yola cikarak neler söyleyebilirsiniz ve bir diğer sorumda hnpcc li bireylerde genelde sağ kolon yerlesimli olduğunu biliyorum bundan yola cikarsak rektum kanseri görülme sıklığı bu bireylerde nedir acaba simdiden çok teşekkür ederim 🙏

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Lynch sendromu ya da HNPCC özellikle genetik geçişli bir durum Tayfun bey. O nedenle kanser tarama yaşı standart kolorektal kanser tarama programından önce yapılmaktadır. Sıklıkla kalın bağırsakta tek ya da aynı anda kitle nedeni olabiliyor. Bu aşamada Lynch varlığında aile öyküsü pozitif olması durumunda genetik danışmanlık almanızda fayda olacaktır. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

12 Mart 2021 10:08