GY
Soru Sahibi
16 Nisan 2020 17:41

Atipik hücreler

İyi günler Ulaş hocam benim 10 ay önce 2 kez ilişki sonrası çok kanamam oldu doktora gittim smaer testi yapıldı sonuç atipik hücre anormalliği çıktı, sonra ketemde hpv dna bakıldı sonuç negatif, ekim ayında doktorum kolposkopi yaparken hpv virüsünün verdiği tahribat gördüğünü ama 5 sebeden parça alınır şimdilik takip yeterli dedi, ama benim içim hiç rahat değil hpv negatifken hücre hasarı olurmu, 5 aydır vajina ve tüm rahim içinden asılıyor gibi ince ince sızlıyor, akıntım ekşi kokuyor, ilişkide çok acı oluyor tekrar gidicektim virüs nedeniyle erteledim, atipik hücrelerde kanser riski nedir, sizin yorumunuz benim için çok önemli saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ulaş Solmaz
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Merhabalar, eğer hpv testiniz negatif ise endişe etmenize gerek yok. ( ketemde doğru şekilde alınmıştır) smear testinizde Atipik hücrelerin gorülmesi, hpv testi negatif olduğu durumlarda, mantar veya diğer vajinal enfeksiyonlardan kaynaklanabiliyor. Bu tür enfeksiyonlar cinsel ilişki sırasında kanama problemlerinede sebep olabiliyor. Acil durum ortadan kalkınca şikayetleriniz için tekrar muayene olmanızı öneririm.

16 Nisan 2020 17:52