KU
Soru Sahibi
3 Eylül 2017 12:07

Aort anevrizması ve hiper tansiyon

Hocam merhaba, Yaşım 25 hiper tansiyon hastasıyım bununla beraber aort damarımda anevrizma var şuan çapı 44.3 çok çabuk yoruluyorum merdiven çıkarken tıkanıyorum. Kalbim bi anda yüksek basınç uyguluyor göğsümde baskı ve sıkışma oluyor nefesim daralıyor . Dilaltren 12.5 mg coversil 5mg selectra 25mg kullanıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

3 cevap
Cevaplar (3)

Tansiyon normal değerlere inmesine rağmen yakınmalarınız devam ediyorsa kalbi besleye damarlarda sorun olabilir. Kardiyoloji polk. Ne başvurmanızı öneririm

4 Eylül 2017 12:06
KU
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam sağolun.

4 Eylül 2017 12:15

AORT DA GENİŞLEME DOĞUŞTAN VEYA SIKLIKLA HİPERTANSİYONA BAĞLI GELİŞİR. 44.3 MM NİN ŞU ANDA RİSKİ YOK. 6 AYDA BİR EKO İLE YILDA BİR DE TORAKS BT İLE TAKİP GEREKLİDİR. TAKİPLERDE 0.5-1 CM VE DAHA FAZLA İLERLEME OLUYORSA AMELİYAT ÖNERİLİR YAVAŞ İLERLEME VARSA 55 MM YE KADAR AMELİYAT ÖNERİLMEZ. TANSİYON ÇOK İYİ AYARLANMALI, AĞIR SPOR VE IKINMA GİBİ ZORLAYICI HAREKETLERDEN KAÇINMALISINIZ.

29 Eylül 2017 10:38
KU
Soru Sahibi

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim hocam, dediğiniz şeylere harfiyen dikkat edeceğim. Çok teşekkür ederim sağolun...

29 Eylül 2017 18:01

GEÇMİŞ OLSUN

10 Ekim 2017 11:17