yk
Soru Sahibi
16 Aralık 2020 16:25

Amilaz Yüksekliği

Ramazan Hocam merhabalar.46 yaşındayım.Benim de yeni dikkatimi çeken bir konuyu danışmak isterim.2016 yılında yaptırdığım kontrol tahlillerinde Amilaz 126 çıkmış.Referans aralığı maksimum 100 olarak geçiyor.Hocam hakikaten baktım ki 2016 dan bugüne 6 ayda bir yaptırdığım rutin tetkiklerde Amilaz 120 ile 132 arası çıkmış hep.2016 öncesine ait bir kayıt ise bulamadım.Düşündüm ki sonuçlara bakan hocalarımızda bu amilaz konusunda pek bir bilgi vermemiş bana. Bir kaç yıl önce tesadüfen ortaya çıkan biluribin düzeyleri yüksekliği (normal 1 ken ben de 2 gibi) sebebiyle detaylı karaciğer testleri bile yapılmış ve normal çıkmıştı.Hocamız Gilbert Sendromu diyerek bir tedavi bile vermemişti.2019 da çekilen batın ultrasonu da normal. Muzdarip olduğum özellikle bazen sabahları moral bozucu gaz sancısı yapan IBS mevcut.Dolayısyla bazen gün içinde karın ağrısı da oluyor.Tesbitli rahatsızlıklarım bunlar.Bu amilaz yüksekliğinin sebeplerinde korkutucu hastalıklar görünce endişelenip size danışmak istedim.Dolayısıyla bu şartlarda sürekli çıkan Amilaz yüksekliğini neyle açıklayabiliriz.?Cilt kaşıntısı da yapar mı?Şimdiden teşekkür ediyorum.Sağlıkla kalınız.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ersoy
Dahiliye - İç Hastalıkları , Alerji Hastalıkları

safra yolu hastalıkları kaşıntı yapabilir gastroenteroloji hekimi ile amilaz yüksekliği araştırılması uygun olur

23 Aralık 2020 15:00