ym
Soru Sahibi
25 Ocak 2018 22:38

amelıyat gereklımı

ıyı aksamlar sayın hocam benım babamda da ulseraktıf kolıt hastalagı var yaklasık 2 senedır bu hastalıkla ugrasıyoruz neredeyse ıl ıl gezdık su ankı en son geldımız asama amelıyat ama bız bu amelıyat gercekten gereklımı yoksa ılacla tedavı edılebılırmı onu bılmıyoruz vucuttakı ıltıhapn mıktarı yuzde 49 cıkıyo lagman fıtıl ve bır suru antıbıyotık kullandık ama agrılar bır turlu son bulmadı sızınle ıletısım halıne gecme ımkanımız varmı

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

İnflamatuar (iltihabi) barsak hastalıkları (ülseratif kolit ve Crohn) kronik ve sinsi bir hastalık grubu Mehmet bey. Oluşma mekanizmaları tam anlaşılamadığı için kesin tedavi yöntemleri de geliştirebilmiş değil. Özellikle ülseratif kolitte zaman içerisinde kanser geliştirme riski de mevcut. Yalnız ilaçlara dayanarak tedavi hemen hiçbir vakada başarılamıyor. Ben bu hasta grubunu yıllardır bir gastroenterolog hocamızla birlikte izliyor ve tedavi ediyorum. İlaçlar dışında bazı diet ilkeleri, bazı bitkiseller, bazı egzersizler, vs. çerçevesinde daha bütüncül bir yaklaşıma gerek var ve bu yaklaşımla başarı şansı çok artıyor. Ülseratif kolitte uzun süreli hastalık ya da tedaviye iyi yanıt alınamaması durumunda ameliyat şansı da mevcut. Ancak bunlar önemli ameliyatlar ve çok deneyimli kişiler tarafından yapılmadıkları takdirde bu defa da komplikasyonları nedeniyle sorun olabiliyor. Benim sistemime girmek isterseniz irtibat kurun lütfen. Bu hastalık grubu çok profesyonel bir yaklaşımı ve hastayla bir ekip oluşturulmasını gerekiyor. Başka daha basit bazı hastalıklar gibi gelişigüzel takipler ve yalnızca bazı ilaçların eklenip çıkarılması tarzında yaklaşımlar uzun vadede sorunu içinden çıkılmaz hale getirebilir. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu www.sezaileventoglu.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (Muayenehane Tel & Fax) (*** *** ** (Asistan Dilek hanım mobil tel)

26 Ocak 2018 08:24