şf
Soru Sahibi
19 Eylül 2018 04:43

Aksiyete?sınav kaygısı?panik atak?

Sınav kaygısı mi panik atak mı?bende bilemediğim için size sormak ve yardım almak istedim.Son girdiğim sınava hazırlanırken ve sınav sırasında daha belirgin oldu ve halen devam ediyor.ilk sınavımdan(2016)beri oluyor.Sınav sırasında aralıklarla ellerim ve vücudm titriyor ve ürperiyorum kendimi motive ederek toparlanıyorum ama sonra yazıları okuyamıyorum. Yazan kelimeyi ya başka bir kelime olarak görüyorum yada hiç okuyamıyorum kelimeye odaklanamıyorum. Bu soruları nerdeyse her satırında her şıkkında oluyor. Şimdi tekrar sınava hazirlaniyorum ama kelimeleri okuyamıyorum dersle alakalı hiç bir yazıya odaklanamıyorum.odaklanmaktan kastım gözlerim netleşmiyor.(göz problemim yokmuş).benim sorunum bu artık çok rahatsız olmaya başladım.Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Kl. Psk. Furkan Kartal KAYA
Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Direk olarak sizde şu var bu var demek doğru olmaz çünkü bir çok faktör mevcuttur. En basitinden teşhis koyulurken ayırıcı tanılar bile o kadar önemlidir ki burada iyi bir psikiyatri uzmanından tanıyı kesinleştirip ardından belirleyeceği tedavi şekline uymaktır. Bu tedavi şekillerinden biri terapötik destektir. Eğer psikiyatri uzmanınız terapötik destek iyi gelecek derse biz devreye gireriz. Benim şahsi önerim Psikiyatri uzmanınızın yönlendirmesi sonrası tekrar durumunuzu incelemeye almak daha sağlıklı olacaktır. Siz yeter ki doğru tanıyı alın sonra ki süreç daha kolay geçecektir. Size önerim fazla ertelemeyin.. Paul Sweeney'in sevdiğim bir sözüyle cevabımı bitireyim. "Gerçek başarı, başarısız olma korkusunu yenebilmektir. " ("True success is overcoming the fear of being unsuccessful.") Mutlu ve umutlu günler dilerim.

20 Eylül 2018 13:02
şf
Soru Sahibi

Yönlendirmeleriniz ve tavsiyelerinizi uygulayacağım hocam çok teşekkür ederim

20 Eylül 2018 16:59
Uzm. Kl. Psk. Furkan Kartal KAYA
Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Rica ederim her şey gönlünüzce olsun.

21 Eylül 2018 19:11