8 Kasım 2020 18:14

Aklımda dolanan düşünceler

Merhabalar. Aklımda sürekli dolanan birkaç düşünce var ve ben bir bozukluğa sahip olduğumdan şüpheleniyorum. Şöyle ki bilgisayarımdan birinin beni izlediğini düşünüyorum, bunun yüzünden bilgisayarımda günlük tutmaya bile çekiniyorum, telefonumun ve bilgisayarımın kamerasından birilerinin beni izleyebileceğinden şüpheleniyorum. Bana yakınlık gösteren kişilerin beni seviyor oldukları düşüncesine kapılıyorum. Hoşlandığım bir kişi var ve onun bundan haberi yok. Ancak ben o kişinin davranışlarını kendime yoruyorum. Hatta bazen beni izleyenin o olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık bir yıldır bu kişiyi takıntı haline getirdim ve acı çekiyorum. Bu düşüncelerimin yanlış olduklarını biliyorum ancak böyle düşünmekten kurtulamıyorum. Her şeyi mükemmel yapmaya çalışıyorum ancak öz güven problemleri yaşıyorum. Ufak bir olay oluyor ve ben kendimi duygularıma kaptırıp yapmam gereken şeylere-ders çalışmak gibi- odaklanamıyorum. En ufak bir olay bile moralimin düşmesine neden oluyor ve en ufak bir olay bile beni yükseltmeyi başarıyor. Sık sık kendimin yetersiz olduğu düşüncesine kapılıyorum. Başarılı insanların kendi dehalarıyla neler yaptıklarına dair videolar izlediğimde bile kendim hakkında umutsuzluğa düşüyorum. Sizce bir psikolaga ya da psikiyatriste danışmam gerekir mi, yoksa bu yaşadıklarım normal mi?

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba. Bu yaşadıklarınızın size sıkıntı verdiğini ve yaşamınızı etkilediğini düşünüyorum. Bir psikiyatri uzmanıle görüşmeniz gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.

18 Aralık 2020 20:23
Soru Sahibi

Teşekkür ederim cevabınız için. Sevgiler.

21 Aralık 2020 01:41

Saygılar.

5 Şubat 2021 21:28