ÇÇ
Soru Sahibi
9 Aralık 2020 14:19

Akciğer nodülü

Hocam iyi günler, covid pozitif sonrası acilde çekilen bt sonuçlarında akciğer ve karaciğerde nodül tespit edilmiştir. 37 yaşındayım, 17 yıldır sigara kullanıyorum. Raporu değerlendirmenizi rica ederim. *Görüntüler artefarktlı olarak elde edilmiştir. Değerlendirilebildiği kadarı ile; Kardiak konfigürasyon normal sınırlardadır. Mediastinal ana vasküler yapıların kalibrasyonları normaldir. Mediastinal patolojik boyutlu lenfadenomegali saptanmamıştır. Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır. Trakea ve ana bronşlar açık görünümdedir. *Sağ akciğer üst lob anteriorda yaklaşık 3 mm çapında subplevral nodül dikkati çekmiştir. Sağ akciğer alt lob anterior kesimde ise lateralde yaklaşık 4.5 mm çapında nodül izlenmektedir. Her iki akciğerde belirgin pnömonik infiltrasyon saptanmamıştır (CO-RADS 1). *Kesitler dahilinde izlenen intraabdominal organların değerlendirilmesinde; karaciğer sol lobda en büyüğü yaklaşık 7mm çapında birkaç adet hipodens düzgün sınırlı nodüler lezyon izlenmektedir (basit kistler?).

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gürkan Ertuğrul
Göğüs Hastalıkları , Tüberküloz, Allerjik Hastalıklar

Sayın ÇIRAK Sigara içicisi olmanız nedeniyle 3 ay sonra tomografinizi aynı merkezde tekrarlatıp ve karşılaştırtın. Göğüs hastalıkları uzmanının takibine girin. Saygılarımla

9 Aralık 2020 14:32