YH
Soru Sahibi
25 Aralık 2016 02:21

Ağız kokusu dilde beyazlık

İyi günler hocam bende 3-4 yıldır bir ağız kokusu mevcut.Dilimde beyaz tabaka var 4 adet 20lik gömülü dişim var diş temizliğim iyi dişlerde bu hafta çekilecek doktor bunlar koku yapmaz dedi. Koku hep dilimdeki beyazlıktan dil sırtından geliyor sabah kalktığımda pas çok yoğun temizliyorum ve 4-5 saat idare ediyor ancakyine başlıyor koku.Bu pas ve koku neyle alakalı olabilir?

2 cevap
Cevaplar (2)
Dt. Ferhat Danışman
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

İyi günler öncelikle. Ağız kokusu şikayetinizin çeşitli nedenleri mevcuttur. Bunlardan bazilari; ağız hijyeninin yetersizliği, bircok dişte tedavi edilmemiş çürüklerin olmasi, ağız içerisinde uzun süre önce yapılmış protezlerin olması,sigara kullanımı, ağız kuruluğunuzun olması, ilerlemiş diseti hastalıklarının mevcudiyetiyle ve herhangi bir sindirim sistemi yada kulak-burun-boğaz rahatsizliginizin olması diye sıralayabiliriz. Ağız kokusunun en fazla ağız içerisindeki yapılar arasında yaklaşık %50 oraninda dilden kaynaklandığı bilinmektedir. Sizin bu şikayetiniz hakkında doğru önerilerde bulunabilmemiz için sizi görmemiz ve detaylı şekilde incelememiz gerekir. Dil pasinizin olduğunu belirttiniz eğer sigara aliskanliginiz mevcutsa bunu azaltmaya çalışınız, dil kaziyici fırça kullanınız. Dilinizde bahsettiğiniz beyazligin ne olduğu da önemli kandidaya(mantara) bağlı da olabilir yada lokoplaki,liken gibi sikayetlerinizle ilişkisi olmayan hastalıklarada bağlı da olabilir. Şuan için size buradan önerilerim: çinko içerikli gargara kullanmanız, bol su içmeniz, sistemik bir hastalığınız var mı buna cevap aramanız, sigara içiyorsanız azaltmanız, dilinizi de ayrıca fircalamaniz ve ağız kurulugunuz var ise sakız da çiğnemeniz dir.

25 Aralık 2016 10:27
YH
Soru Sahibi

Hocam sigara kullanmıyorum ağız bakımıma ve dil fırçalama işine önem veriyorum büyük ölçüde etkiliyor baskılıyor kokuyu sakız da taşıyorum ama bunu kalıcı olarak engellememiz mümkün mü?Ben konyadayım siz neredesiniz boş bir zamanınızda gelsem inceler misiniz :) Teşekkürler.

26 Aralık 2016 00:40
Dt. Ferhat Danışman
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Selcuk universitesi dishekimligi fakultesi ne gelirseniz yardımcı olurum size

26 Aralık 2016 11:51