SS
Soru Sahibi
31 Aralık 2020 00:33

Acil ne olur yardim

Doktorum merhabalar; Endoskopi kolonoskopi oldum. Covidden hemen sonra baslayan Gaz siskinlik bulanti ve calprotectin yuksekligi vardi. Kolonoskopide bagirsaklar temiz yalnizca diminutive polip vardi. Yine de her yerdennparca alindi. Biyopsi raporu soyle: KLİNİK bulgular CALPROTECTİN YÜKSEKLİĞİ. KOLONDA DİMİNUTİF POLİP. MAKROSKOPİK BULGULAR: 1) İLEUM: EN BÜYÜĞÜ 0,3 CM, EN KÜÇÜĞÜ 0,2 CM ÇAPINDA 4 ADET DOKU PARÇASI. T4P1K 2) ÇEKUM POLİP: BÜYÜĞÜ 0,3 CM, KÜÇÜĞÜ 0,2 CM ÇAPINDA 2 ADET DOKU PARÇASI. T2P1K 3) ÇIKAN KOLON: HER BİRİ 0,2 CM ÇAPINDA 3 ADET DOKU PARÇASI. T3P1K 4) REKTUM: HER BİRİ 0,2 CM ÇAPINDA 2 ADET DOKU PARÇASI. İleum: fokal ve hafif derecede aktif ileit Hafif derecede mukozal eozinofili bazi villus tepelerinde ve bazi kriptlerde 4-5 euzonifil grubu ile infiltrasyon. Bazi kriptlerde hafif regenerasyon ve hiperplazi. Kronik ileit bulguları gorulmedi. Granulom gorulmedi. Çekum polip: sesil serrated lezyon (dsö 2019) Epitelde displazi görülmedi. Cerrahi sinirlarda polibe iliskin epitel gorulmedi. Çıkan kolon: Hafif ödem dışında normal sinirlarda histolojik bulgu. Aktif veya kronik inflamasyon görülmedi. Mukozal euzonifili görülmedi. Mikroskopik kolit bulguları görülmedi. Rektum: normal sinirlarda histopatolojik bulgu. Aktif veya kronik inflamasyon gorulmedi. Mikroskobik kolit bilgileri gorulmedi. Midede de yalnizca h pyolori + cikmis doktorum. Yasim 39 ailede kolon kanseri yok. Kadinim sigara kullanmiyorum. Ne olur bana yardim edin. Bu polibin kansere donusme riski cok mu yuksek? Ayrica crohn gibi bir sey de yok degil Mi? Ciddi belirtim de kalmadi. Tsk ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Gastroenteroloji uzmanının fikrini almanızda fayda olacaktır. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

14 Ocak 2021 22:34